Hall of Fame

 College Sailor of the Year

Sailor

Year of Award

Stephen D. Benjamin

1978

Peter F. Isler

1976

Jane Macky

2009

Thomas Barrows

2010

 

 

 

Co-ed All-American

Sailor

Year

J. Peter Doherty

1967

David M. Coit

1968

Christopher T. Seaver

1969

Christopher T. Seaver

1970

David C. Noyes

1972

Patrick T. Seaver

1972

Arthur Keefe

1973

Peter F. Isler

1975

David B. Perry

1975

Stephen D. Benjamin

1978

Paul Clifford

1978

Craig Gilbert

1979

Nell Taylor

1979

Jonathan McKee                                   

1981

Jonathan McKee                                   

1982

Jonathan McKee                                   

1983

J.J. Fetter

1985

Zachary N. Leonard

1987

Michael Breault

1992

Stuart P. McNay

2003

Zachary Brown

2005

Molly Carapiet

2005

Stuart McNay

2005

Thomas Barrows

2007

Zachary Brown

2007

Thomas Barrows

2008

Zachary Brown

2008

Thomas Barrows

2009

Joseph Morris

2009

Thomas Barrows

2010

Joseph Morris

2010

Joseph Morris

2012

Graham Landy

2012

 
Woman All-American
  

Sailor

Year

Nicole Breault

1992

Molly Carapiet

2004

Molly Carapiet

2005

Molly Carapiet

2006

Emily Hill

2006

Emily Hill

2007

Kate Hagemann

2008

Jane Macky

2008

Kate Hageman

2009

Jane Macky

2009

Sarah Lihan

2010

Claire Dennis

2011

Emily Billing

2012

Marlena Fauer

2012

Morgan Kiss

2012

All-American Crews

Sailor

Year

Linda Pardo

1984

Lyon Osborn

1985

Elizabeth McCance

1987

Elizabeth McCance

1989

Sara Kent

1990

Rebecca Bendick

1992

Rebecca Bendick

1993

Rebecca Bendick

1994

Cecily Kerr

1995

Catherine Hyde Littlefield

2002

Catherine Hyde Littlefield

2003

Jennifer Hoyle

2004

Jennifer Hoyle

2005

Sarah Himmelfarb

2005

Meredith Killion

2005

Hannah Oakland

2006

Grace Becton

2007

Abigail Coplin

2007

Marla Menninger

2008

Abby Coplin

2008

Marla Menninger

2009

Grace Becton

2009

Marla Menninger

2010

Blair Belling

2010

Liz Brim

2010

Blair Belling

2011

Liz Brim

2011

Heather May

2012

Academic All-American

Sailor

Year

Abby Coplin

2008

Adriane Levin

2008

Rebecca Jackson

2009

Adriane Levin

2009

Rebecca Jackson

2010

Co-ed Honorable Mention All-American

Sailor

Year

Jamie Brown

1981

J.J. Fetter

1984

Peter Alarie

1987

Mark Bellerman

1987

Michael Breault

1990

Michael Breault

1991

Nicole Breault

1993

Arthur Gleason

1993

Nicole Breault

1994

Michael Huang

1996

Stuart P. McNay

2002

Zachary Brown

2006

Joseph Morris

2011

Cam Cullman

2012

Woman's Honorable Mention All-American

Sailor

Year

Molly Carapiet

2003

Emily Hill

2004

Emily Hill

2005

Emily Billing

2011

Marlena Fauer

2011

Team  Accompishments

Award

Year

Fowle Trophy- Team of the Year

2009

1st Place Co-ed Dinghy National Championship

’75, ’50, ’49, ‘47

2nd Place Co-ed Dinghy National Championship

’09, ’81, ’78, ’73, ’68, ‘48

3rd Place Co-ed Dinghy National Championship

’12, ‘08

1st Place Women’s Dinghy National Championship

’09, ‘04

2nd Place Women’s Dinghy National Championship

’12, ’84, ’82, ’79, ‘77

3rd Place Women’s Dinghy National Championship

‘08

2nd Place Team Racing Championship

’07, ‘05

Singlehanded Awards

Award

Sailor

Year

1st Place Men’s Single-Handed Nationals

Thomas Barrows

2007

1st Place Men’s Single-Handed Nationals

Cam Cullman

2011

3rd Place Men’s Single-Handed Nationals

Thomas Barrows

2009

3rd Place Men’s Single-Handed Nationals

Cam Cullman

2010

1st Place Women’s Single-Handed Nationals

Molly Carapiet

2005

1st Place Women’s Single-Handed Nationals

Claire Dennis

2010

2nd Place Women’s Single-Handed Nationals

Molly Carapiet

2002

2nd Place Women’s Single-Handed Nationals

Jane Macky

2007

2nd Place Women’s Single-Handed Nationals

Claire Dennis

2009, 2011

3rd Place Women’s Single-Handed Nationals

Molly Carapiet

2004

3rd Place Women’s Single-Handed Nationals

Emily Hill

2005

3rd Place Women’s Single-Handed Nationals

Jane Macky

2008

3rd Place Women’s Single-Handed Nationals

Emily Billing

2011

College Sailing Hall of Fame

Sailor

Class

G. Oliver May

1932

Henry H. Anderson, Jr.

1943

Robert E. Coulson

1950

Richard E. Carter

1950

Olympic Participation

Sailor

Boat

Olympic Year

Result

Michael Schoettle

5.5 metre

1952

Gold

Stephen D. Benjamin

M 470

1978

Silver

Jonathan McKee

Flying Dutchman

1984

Gold

J.J. Isler

W 470

1992

Bronze

Louise Van Voorhis

W 470

1996

4th

J.J. Isler

W 470

2000

Silver

Jonathan McKee

49er

2000

Bronze

Isabelle Kinsolving

W 470

2004

5th

Stuart McNay

M 470

2008

13th

Thomas Barrows

M Laser

2008

22nd

Rolex Yachtsmen and Yachtswomen

Sailor

Year

J.J. Isler

1986

J.J. Isler

1991

J.J. Isler

1997

J.J. Isler

2001

Stan Honey

2010

Notable Championships

Sailor

Class

Accomplishment

Steve Benjamin

‘78

1st Place, 1980 505 Worlds

Briggs Cunningham

‘31

Skippered winning boat in 1958 America’s Cup

Kent Foster

‘71

1st Place, Thistle Nationals

Stan Honey

‘78

Fastest 24 hr run in a monohull, 547 nautical miles

 

Fastest 24 hr run in any vessel under sail, 125 ft catamaran, 687 nautical miles

 

1st Place, Volvo Ocean Race 2005-2006

Rob Hopkins

 

Sailed in four America’s Cups

Peter Isler

 

Two time America’s Cup Winner, Stars and Stripes Navigator

Isabelle Kinsolving

2002

1st Place, 2004 Women’s 470 Olympic Trials

 

1st Place, 2008 Women’s 470 Worlds

Dave Penfield

 

1st Place, 1979 505 Worlds

Steve Taylor

 

1st Place (two times) 505 Worlds

 

Two Time 420 Worlds Winner

Wallace “Toby” Tobin

‘59

Crewed in 1958, 1967, 1970 America’s Cup Defenses

Louise Van Voorhis

‘91

1st Place, 470 Women’s Olympic Trials

View: Mobile | Desktop