Recap | Results | Preview

Licensed to Yale University                           HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                         Brown vs Yale Men - 2/8/2014                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                    1:30.69    1:29.61         11  
     1) Pascal, Alexander B 20          2) Meyers, Christopher A 19       
     3) Glenn, Thomas B 21              4) Strausser, Jeffrey C 21        
       23.26    25.46    21.05    19.84                                    
  2 Yale University-CT  'A'                          NT    1:30.86          4  
     1) Lazris, Mike B 21               2) Heymann, Andrew J 21           
     3) Firmansyah, Alwin A 21          4) Miao, Oscar S 19               
       23.69    25.30    21.87    20.00                                    
  3 Brown University-NE  'B'                         NT    1:32.66          2  
     1) Johnston, Nick R 19             2) Mercurio, Thomas G 19          
     3) Klotz, Daniel J 18              4) Nee, Jack * 19                 
       23.67    26.38    22.49    20.12                                    
  4 Yale University-CT  'B'                          NT    1:33.33        
     1) Stang, Kevin C 19               2) Tsui, Ronald R 21              
     3) Becker, Ed S 21                 4) Greenberg, Aaron S 19          
       24.21    26.24    22.62    20.26                                    
  5 Brown University-NE  'C'                         NT   x1:34.70        
     1) Hunter, Paul E 22               2) Lohman, Connor R 18            
     3) Lacosta, William C 18           4) Diamond, Oliver Z 22           
       24.49    26.46    22.89    20.86                                    
  6 Brown University-NE  'D'                         NT   x1:37.43        
     1) Bley-Male, Max W 18             2) Luminais, Matt S 19            
     3) Treil, Alexander S 20           4) Barr, Brian W 21               
       24.77    26.99    23.37    22.30                                    
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lerude, Ben E       18 Yale-CT                   NT    9:18.92          9  
      25.68   27.40   27.71   28.01   27.99   28.16   28.03   28.08
      28.03   28.31   28.15   28.26   28.21   28.14   28.24   28.19
      27.93   28.13   28.29   27.98                                
  2 Hogan, Brian R      19 Yale-CT                   NT    9:23.50          4  
      25.00   27.69   28.17   28.72   28.28   28.55   28.69   28.76
      28.41   28.68   28.21   28.40   28.24   28.29   28.03   28.19
      28.16   28.39   28.46   28.18                                
  3 Mertz, Kevin C      19 Brown-NE             9:45.62    9:25.99          3  
      25.09   27.85   28.21   28.67   28.54   28.49   28.60   28.61
      28.74   28.63   28.26   28.47   28.64   28.95   28.95   28.91
      28.71   28.76   27.71   27.20                                
  4 Yang, Will W        19 Yale-CT                   NT    9:29.33          2  
      25.71   27.95   28.61   28.46   28.80   28.87   28.59   28.77
      28.67   28.73   28.67   28.71   28.70   28.88   28.99   28.79
      28.41   28.51   28.52   27.99                                
  5 Mayfield, Cory K    20 Brown-NE             9:34.00    9:34.36          1  
      25.86   27.62   28.02   28.27   28.41   28.65   28.88   28.82
      28.91   28.91   29.10   29.16   29.37   28.59   29.19   29.13
      29.57   29.59   29.54   28.77                                
  6 Wombacher, Kai      18 Brown-NE             9:30.05    9:37.02        
      26.17   28.26   28.75   28.93   28.84   28.89   29.04   29.11
      28.45   29.23   29.13   28.93   29.49   29.41   29.41   28.84
      29.33   29.21   29.10   28.50                                
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harder, Rob B       20 Yale-CT                   NT    1:40.53          9  
      23.62   25.65   25.84   25.42                                
  2 Zhang, Victor T     19 Yale-CT                   NT    1:40.91          4  
      23.96   25.80   25.99   25.16                                
  3 Barr, Brian W       21 Brown-NE             1:41.68    1:41.18          3  
      23.55   25.76   26.25   25.62                                
  4 Klotz, Daniel J     18 Brown-NE             1:45.06    1:42.56          2  
      23.93   26.14   26.56   25.93                                
  5 Killian, Pat M      22 Yale-CT                   NT    1:43.19          1  
      24.04   26.44   26.67   26.04                                
  6 Saenger, Ryan C     19 Brown-NE             1:42.70    1:43.22        
      23.61   25.59   26.81   27.21                                
  7 Diamond, Oliver Z   22 Brown-NE             1:43.40   x1:43.28        
      23.99   26.13   26.42   26.74                                
 -- Wingerson, Andy A   20 Yale-CT                   NT   X1:42.44        
      23.52   25.75   26.53   26.64                                
 -- Sandhu, Milan S     19 Yale-CT                   NT   X1:44.72        
      24.24   26.40   26.97   27.11                                
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nick R    19 Brown-NE               50.48      50.33          9  
      24.63   25.70                                                
  2 Lazris, Mike B      21 Yale-CT                   NT      50.67          4  
      24.98   25.69                                                
  3 Pascal, Alexander   20 Brown-NE               50.09      50.74          3  
      25.14   25.60                                                
  4 Stang, Kevin C      19 Yale-CT                   NT      51.33          2  
      25.26   26.07                                                
  5 Wooley, Ian E       19 Yale-CT                   NT      51.69          1  
      25.14   26.55                                                
  6 Hunter, Paul E      22 Brown-NE               52.06      51.90        
      25.41   26.49                                                
  7 Bley-Male, Max W    18 Brown-NE               51.43     x51.97        
      25.41   26.56                                                
  8 Voss, Adam C        21 Brown-NE               52.22     x52.69        
      25.36   27.33                                                
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Christophe  19 Brown-NE               58.39      57.05          9  
      26.88   30.17                                                
  2 Lohman, Connor R    18 Brown-NE               57.03      57.23          4  
      27.22   30.01                                                
  3 Tsui, Ronald R      21 Yale-CT                   NT      57.69          3  
      27.33   30.36                                                
  4 Goss, Alex A        18 Yale-CT                   NT      58.44          2  
      27.79   30.65                                                
  5 Mercurio, Thomas G  19 Brown-NE               57.65      58.54          1  
      27.39   31.15                                                
  6 McDonald, Kendrick  20 Yale-CT                   NT      58.89        
      27.60   31.29                                                
  7 McDermott, Danny J  21 Yale-CT                   NT     x59.20        
      28.08   31.12                                                
 -- Sehlinger, Nick J   18 Yale-CT                   NT     X58.62        
      27.51   31.11                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Thomas B     21 Brown-NE             1:42.94    1:46.49          9  
      24.48   27.08   27.63   27.30                                
  2 Lerude, Ben E       18 Yale-CT                   NT    1:50.61          4  
      25.62   28.05   28.59   28.35                                
  3 Schultz, Alex J     19 Yale-CT                   NT    1:51.29          3  
      25.76   28.73   28.31   28.49                                
  4 Becker, Ed S        21 Yale-CT                   NT    1:51.52          2  
      24.87   28.72   29.39   28.54                                
  5 Treil, Alexander S  20 Brown-NE             1:51.79    1:52.00          1  
      24.89   28.10   28.98   30.03                                
  6 Lacosta, William C  18 Brown-NE             1:52.60    1:54.95        
      25.60   28.87   30.11   30.37                                
  7 Pou, Sovijja        18 Brown-NE             1:57.92   x1:55.36        
      25.82   29.09   30.07   30.38                                
 -- Clarke, Danny D     22 Yale-CT                   NT   X1:57.02        
      26.01   29.98   30.20   30.83                                
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strausser, Jeffrey  21 Brown-NE               20.17      20.52          9  
  2 Nee, Jack *         19 Brown-NE               20.90      20.82          4  
  3 Heymann, Andrew J   21 Yale-CT                   NT      20.83          3  
  4 Miao, Oscar S       19 Yale-CT                   NT      20.91          2  
  5 Greenberg, Aaron S  19 Yale-CT                   NT      20.96          1  
  6 Firmansyah, Alwin   21 Yale-CT                   NT     x21.18        
  7 Luminais, Matt S    19 Brown-NE               21.57      21.78        
 -- Clark, Brian W      20 Yale-CT                   NT     X21.39        
 -- Jones, Calvin R     21 Yale-CT                   NT     X22.12        
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Thomas B     21 Brown-NE                  NT      45.45          9  
      22.12   23.33                                                
  2 Miao, Oscar S       19 Yale-CT                   NT      46.06          4  
      22.11   23.95                                                
  3 Zhang, Victor T     19 Yale-CT                   NT      46.18          3  
      22.45   23.73                                                
  4 Pascal, Alexander   20 Brown-NE               45.45      46.20          2  
      22.62   23.58                                                
  5 Greenberg, Aaron S  19 Yale-CT                   NT      46.45          1  
      22.27   24.18                                                
  6 Diamond, Oliver Z   22 Brown-NE               46.55      46.60        
      22.47   24.13                                                
  7 Nee, Jack *         19 Brown-NE               46.95     x46.67        
      22.43   24.24                                                
  8 Luminais, Matt S    19 Brown-NE               46.74     x46.76        
      22.43   24.33                                                
  9 Killian, Pat M      22 Yale-CT                   NT     x47.84        
      22.77   25.07                                                
 -- Strausser, Jeffrey  21 Brown-NE               43.84        SCR        
 -- Heymann, Andrew J   21 Yale-CT                   NT        SCR        
 -- Firmansyah, Alwin   21 Yale-CT                   NT        SCR        
 
Event 9  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harder, Rob B       20 Yale-CT                   NT    1:47.92          9  
      25.63   27.11   27.48   27.70                                
  2 Johnston, Nick R    19 Brown-NE             1:50.72    1:50.07          4  
      25.58   27.21   28.33   28.95                                
  3 Lazris, Mike B      21 Yale-CT                   NT    1:50.63          3  
      26.42   28.21   28.46   27.54                                
  4 Bley-Male, Max W    18 Brown-NE             1:50.63    1:50.64          2  
      26.83   27.99   28.08   27.74                                
  5 Schultz, Alex J     19 Yale-CT                   NT    1:51.29          1  
      26.56   28.22   28.11   28.40                                
  6 Stang, Kevin C      19 Yale-CT                   NT   x1:51.49        
      26.16   27.71   28.74   28.88                                
  7 Hunter, Paul E      22 Brown-NE             1:53.76    1:52.51        
      26.87   28.44   28.94   28.26                                
  8 Voss, Adam C        21 Brown-NE             1:55.09   x1:54.72        
      26.78   28.67   29.82   29.45                                
 -- Wingerson, Andy A   20 Yale-CT                   NT   X1:52.47        
      26.22   28.05   28.82   29.38                                
 -- Hogan, Brian R      19 Yale-CT                   NT        SCR        
 
Event 10  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heymann, Andrew J   21 Yale-CT                   NT    1:59.43          9  
      26.44   30.10   31.31   31.58                                
  2 Goss, Alex A        18 Yale-CT                   NT    2:02.82          4  
      28.20   31.29   31.69   31.64                                
  3 Lohman, Connor R    18 Brown-NE             2:03.48    2:03.97          3  
      28.12   31.85   32.12   31.88                                
  4 McDermott, Danny J  21 Yale-CT                   NT    2:04.03          2  
      28.33   31.49   32.12   32.09                                
  5 Mercurio, Thomas G  19 Brown-NE             2:02.84    2:05.10          1  
      27.92   31.63   32.33   33.22                                
  6 Tsui, Ronald R      21 Yale-CT                   NT   x2:05.87        
      27.94   32.17   32.93   32.83                                
  7 McDonald, Kendrick  20 Yale-CT                   NT   x2:06.62        
      28.38   32.27   32.71   33.26                                
  8 Meyers, Christophe  19 Brown-NE             2:18.27    2:09.20        
      27.58   31.69   34.04   35.89                                
 -- Sehlinger, Nick J   18 Yale-CT                   NT        SCR        
 
Event 11  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Brian R      19 Yale-CT                   NT    4:29.93          9  
      23.85   26.05   26.59   27.01   27.52   27.54   27.72   28.16
      27.89   27.60                                                
  2 Lerude, Ben E       18 Yale-CT                   NT    4:30.55          4  
      25.30   26.86   27.54   27.64   27.39   27.48   27.42   27.01
      26.92   26.99                                                
  3 Mayfield, Cory K    20 Brown-NE             4:27.93    4:32.79          3  
      24.82   26.91   27.58   27.71   27.73   27.55   27.80   27.72
      27.94   27.03                                                
  4 Yang, Will W        19 Yale-CT                   NT    4:36.55          2  
      25.39   27.40   28.00   28.35   27.97   28.09   28.02   27.91
      28.01   27.41                                                
  5 Saenger, Ryan C     19 Brown-NE             4:41.20    4:37.83          1  
      25.92   28.06   28.11   28.37   28.47   27.82   27.69   28.20
      27.91   27.28                                                
  6 Wombacher, Kai      18 Brown-NE             4:35.88    4:38.38        
      25.26   27.87   28.08   28.72   28.47   28.45   28.37   28.21
      27.82   27.13                                                
  7 Mertz, Kevin C      19 Brown-NE             4:34.51   x4:39.24        
      25.07   27.41   27.94   28.38   28.21   28.73   28.65   28.54
      28.55   27.76                                                
  8 Pou, Sovijja        18 Brown-NE             4:47.72   x4:44.10        
      26.06   28.22   28.39   28.67   28.69   28.81   29.18   29.55
      28.81   27.72                                                
  9 Barr, Brian W       21 Brown-NE             4:34.35   x4:44.88        
      25.12   27.36   28.39   28.69   28.77   29.22   29.35   29.51
      29.74   28.73                                                
 -- Becker, Ed S        21 Yale-CT                   NT        SCR        
 -- Harder, Rob B       20 Yale-CT                   NT        SCR        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Firmansyah, Alwin   21 Yale-CT                   NT      48.23          9  
      22.67   25.56                                                
  2 Strausser, Jeffrey  21 Brown-NE                  NT      49.12          4  
      22.79   26.33                                                
  3 Klotz, Daniel J     18 Brown-NE               50.00      50.25          3  
      23.73   26.52                                                
  4 Becker, Ed S        21 Yale-CT                   NT      50.32          2  
      23.53   26.79                                                
  5 Lacosta, William C  18 Brown-NE                  NT      50.71          1  
      23.71   27.00                                                
  6 Clark, Brian W      20 Yale-CT                   NT      50.91        
      23.90   27.01                                                
  7 Treil, Alexander S  20 Brown-NE               50.87     x51.26        
      24.08   27.18                                                
  8 Wooley, Ian E       19 Yale-CT                   NT     x51.94        
      24.28   27.66                                                
  9 Lazris, Mike B      21 Yale-CT                   NT     x53.29        
      24.40   28.89                                                
 -- Clarke, Danny D     22 Yale-CT                   NT     X52.11        
      24.41   27.70                                                
 -- Sandhu, Milan S     19 Yale-CT                   NT        SCR        
 -- Lerude, Ben E       18 Yale-CT                   NT        SCR        
 
Event 13  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heymann, Andrew J   21 Yale-CT                   NT    1:49.34          9  
      23.78   27.95   31.58   26.03                                
  2 Firmansyah, Alwin   21 Yale-CT                   NT    1:51.51          4  
      24.23   29.42   32.46   25.40                                
  3 Lohman, Connor R    18 Brown-NE             1:51.37    1:52.48          3  
      24.97   29.50   31.89   26.12                                
  4 Wingerson, Andy A   20 Yale-CT                   NT    1:55.91          2  
      25.21   28.39   34.42   27.89                                
  5 Bley-Male, Max W    18 Brown-NE             1:54.95    1:56.45          1  
      25.32   29.47   34.14   27.52                                
  6 Mercurio, Thomas G  19 Brown-NE             1:56.19    1:58.19        
      25.96   32.32   31.87   28.04                                
 -- Harder, Rob B       20 Yale-CT                   NT        SCR        
 -- Lacosta, William C  18 Brown-NE             1:56.10        SCR        
 -- Zhang, Victor T     19 Yale-CT                   NT        SCR        
 
Event 14  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yale University-CT  'A'                          NT    1:21.64         11  
     1) Greenberg, Aaron S 19           2) Miao, Oscar S 19               
     3) Harder, Rob B 20                4) Zhang, Victor T 19             
       21.17    20.09    20.28    20.10                                    
  2 Brown University-NE  'A'                    1:21.51    1:22.52          4  
     1) Pascal, Alexander B 20          2) Strausser, Jeffrey C 21        
     3) Nee, Jack * 19                  4) Glenn, Thomas B 21             
       21.30    20.32    20.39    20.51                                    
  3 Yale University-CT  'B'                          NT    1:25.82          2  
     1) Becker, Ed S 21                 2) Killian, Pat M 22              
     3) Clarke, Danny D 22              4) Jones, Calvin R 21             
       21.54    20.73    22.53    21.02                                    
  4 Brown University-NE  'B'                         NT    1:25.94        
     1) Klotz, Daniel J 18              2) Luminais, Matt S 19            
     3) Lacosta, William C 18           4) Diamond, Oliver Z 22           
       22.65    20.71    21.57    21.01                                    
  5 Brown University-NE  'C'                         NT   x1:26.19        
     1) Barr, Brian W 21                2) Saenger, Ryan C 19             
     3) Wombacher, Kai 18               4) Hunter, Paul E 22              
       21.91    21.38    21.67    21.23                                    
  6 Brown University-NE  'D'                         NT   x1:28.44        
     1) Mayfield, Cory K 20             2) Mertz, Kevin C 19              
     3) Treil, Alexander S 20           4) Pou, Sovijja 18                
       22.54    22.18    21.64    22.08                                    
 -- Yale University-CT  'D'                          NT        SCR        
 -- Yale University-CT  'C'                          NT        SCR        
 
Event 15  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pramer, Tyler D     22 Yale-CT                   NP     321.91          9  
  2 Schlafer, Jonathan  19 Brown-NE              291.00     271.05          4  
  3 Rosenberg, Billy E  20 Brown-NE              281.17     262.80          3  
  4 Mercadante, Anthon  19 Yale-CT                   NP     259.42          2  
  5 McNelis, James P    20 Yale-CT                   NP     248.70          1  
  6 Gourley, Sazzy S    20 Brown-NE              284.55     237.15        
 -- Florey, Cole A      21 Yale-CT                   NP    X220.50        
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pramer, Tyler D     22 Yale-CT                   NP     332.33          9  
  2 Rosenberg, Billy E  20 Brown-NE              301.95     320.63          4  
  3 McNelis, James P    20 Yale-CT                   NP     308.70          3  
  4 Gourley, Sazzy S    20 Brown-NE              327.76     291.38          2  
  5 Mercadante, Anthon  19 Yale-CT                   NP     288.45          1  
  6 Schlafer, Jonathan  19 Brown-NE              329.18     278.40        
 -- Florey, Cole A      21 Yale-CT                   NP    X219.60        

View: Mobile | Desktop